گروه شیمی خمینی شهر

شیمی آتش بازی:

 

یک مخلوط آتش بازی به عنوان نمونه حاوی یک اکسید کننده، سوخت، ماده چسبنده و ماده ای برای اثرات ویژه است.

اغلب از نمکهای پتاسیم(KNO3) به عنوان اکسید کننده استفاده میشود. البته از KClO3 و KClO4 نیز استفاده میشود. در این بین KClO4 ایمنی بیشتری دارد.

به عنوان سوخت از آلومینیوم، منیزیم، تیتان، زغال، گوگرد، سولفید آنتیموان استفاده میشود.

ماده چسبنده مثل: دکسترین، صمغ قرمز، پلیمرهای سنتزی.

جالبترین بخشهای آتش بازی رنگهای خیره کننده آن است. نور سفید از اکسایش منیزیم و آلومینیوم فلزی در دمای بالا حاصل میشود و جرقه های درخشانی که در آتش بازی دیده میشود مشخصه مخلوط منیزیم و پرکلرات پتاسیم است.

تولید رنگ زرد به راحتی توسط نمکهای سدیم امکانپذیر است. محلوطهای آتش بازی معمولا دارای سدیم در غالب ترکیبهایی که جاذب رطوبت نباشند، مانند کریولیت(Na3AlF6) میباشند. از اکزالات سدیم هم میتوان برای تولید رنگ زرد استفاده کرد.

از نمکهای استرانسیم برای تولید رنگ قرمز استفاده میشود. مانند: نیترات استرانسیوم و کربنات استرانسیوم.

 رنگ سبز توسط نمکهای باریم مانند Ba(NO3)2 ایجاد میشوند.

رنگ آبی که در آتش بازیها بسیار کمیاب است از نشر نور از کلرید مس (I) در دمای پایین حاصل میگردد.

 

اثرات ویژه:

صدای زوزه: بنزوات پتاسیم یا سالیسیلات سدیم

جرقه های سفید: آلومینیوم، منیزیم، آلیاژ آلومینیوم و منیزیم، تیتان

جرقه های طلایی: براده آهن- زغال

شعله سفید: فلزهای منیزیم و آلومینیوم

دود سفید: مخلوط نیترات پتاسیم و گوگرد

دود رنگی: مخلوط کلرات پتاسیم، گوگرد و رنگ آبی

+ نوشته شده در  شنبه سی ام دی 1385ساعت 0:16  توسط آقای کهنسال - سرکارخانم موسوي | 

 

  تهیه استیلن

یک بالن ته گرد با لوله جانبی انتخاب نموده وآن را  تا نزدیک لوله جانبی از شن پر نمایید وسپس داخل آن آب بریزید(تا حد امکان  آب روی شنها را نگیرد) یک قطعه کوچک از کربید کلسیم را داخل بالن انداخته و درب بالن را با چوب پنبه ببندید، با استفاده از یک شیلنگ پلاستیکی گاز تولید شده را از طریق لوله جانبی بالن به یک چراغ گاز منتقل کنید و با استفاده از کبریت گاز را مشتعل کنید.

نکات مهم:

1-     اگر از بالن خالی استفاده کنیم فضای بالن از گاز پر شده و امکان انفجار بسیار زیاد است.

2-     تاحد امکان از شیلنگ باریک استفاده کینم تا شعله به درون بالن کشیده نشود.

3-     چوب پنبه محکم نشود تادر صورتی که گاز با فشار زیاد تولید شد از طریق دهانه بالن خارج شود.

4-  چراغ گاز دو قسمتی است ، برای اینکه گاز بهتر خارج شود بهتر است قسمت بالایی آن باز شود و شیلنگ به قسمت انتهایی متصل باشد.

5-     شیلنگ تاحد امکان باریک باشد.

 

در انتها اینکه این آزمایش بسیار خطرناک بوده و برای انجام آن به تجربه و مهارت نیاز است.

 

 

 اندازه گیری هوای حل شده در آب

 

الف) یک بالن ته پهن (یک لیتری یا نیم لیتری) با لوله جانبی  را انتخاب نموده و آن را پر از آب می نماییم و دهانه آن را با  یک چوب پنبه  محکم می بندیم .

ب) یک استوانه مدرج را پر از آب کرده وبا استفاده از گیره  آن را وارونه در یک ظرف بزرگ پر از آب  قرار می دهیم .

ج) یک شیلنگ  به طول تقریبی 1 متر را از آب پر می کنیم ،یک سر  آن را به لوله جانبی بالن متصل کرده و سر دیگر را وارد استوانه مدرج می نماییم.

د) بالن را روی سه پایه قرار داده و حرارت می دهیم.

پس از حدود نیم ساعت حبابهای ریزی از داخل شیلنگ وارد استوانه مدرج می شود و سطح آب داخل استوانه به پایین می رود. پس از اتمام ورود حبابها  هوای داخل استوانه را یادداشت کرده و با در نظر گرفتن این موضوع که یک پنجم هوا اکسیژن است و با در نظر گرفتن حجم بالن می توان اکسیژن حل شده در آب را اندازه گیری کرد.

نکات مهم:

1-     قبل از شروع آزمایش باید مطمئن شویم  تمام وسایل از آب پر بوده و هیچ هوایی داخل آنها نیست.

2-  با حرارت دادن بالن، مقداری از آب بالن هم خارج می شود اما با سرد شدن بالن آبها مجدداً به داخل بالن بر می گردند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم آبان 1385ساعت 22:13  توسط آقای کهنسال - سرکارخانم موسوي | 

چگونه توپ پلاستیکی بسازیم

در اینجا می بینیم که با مخلوط دو ماده بیرنگ معمولی می توان بدست آورد که خاصیت کشسانی داشته باشد.این ماده پلیمریست با زنجیره های بلند.

طرز عمل:

ابتدا 20 میلی لیتر آب شیشه یاسدیم سیلیکات (موجود در ابزارفروشیها) را دریک لیوان کاغذی می ریزیم(از تماس با آب شیشه بپرهیزید زیرا خورنده است) سپس 5 میلی لیتراتیلیک الکل را به آن بیافزائید.در اینجا می توان از رنگهای خوراکی یا لاک ناخن جهت رنگ کردن توپ حاصله استفاده نمود.مخلوط را در حال بهم زدن در کف دست خود ریخته و به آن شکل دهید.به خروج آب در هنگام واکنش دقت کنید.توپ را دریک کیسه پلاستیکی قرار دهید.اگر خرد شدمی توانید دوباره به آن شکل دهید.


طرز تهیه چسب سفید

چسب سفید معمولا از پروتینی که در شیر وجود داردو کازوئین نام دارد تهیه می شود.طی مراحلی می توان کازوئین شیر را جدا کرد.این کار در کارخانجات انجام می گیرد و سپس کازوئین حاصله را روی زمین پهن کرده خشک می کنند واز آن برای تهیه چسب استفاده می کنند.

طرز عمل:

125 میلی لیتر شیر بدون چربی را در یک بشر ریخته 25 میلی لیتر سرکه به آن می افزائیم.محلول اسیدی می شود.آنرا حرارت می دهیم تا شیر تکه تکه شودسپس توسط یک قیف و کاغذ صافی آنرا صاف کرده وکمی فشار می دهیم تا آب آن کاملا جدا شود.سپس آنرا در بشر برمی گردانیم.30 میلی لیتر آب به آن افزوده و آن را بهم می زنیم.نصف قاشق چایخوری سدیم بیکربنات اضافه کرده ودوباره آنرا بهم می زنیم. به خروج حبابها دقت کنید.اینقدر سدیم بیکربنات می افزائیم تا دیگر حبابی خارج نشود.

CH3COOH + NaHCO3 " CH3COONa + CO2 + H2O

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم آبان 1385ساعت 10:3  توسط آقای کهنسال - سرکارخانم موسوي | 

طرز ته    تهیه متان

مقداری استات سدیم خشک(در صورت متبلور بودن آنرا در بوته چینی حرارت داده و آنرا هم بزنید تاآب تبلور آنرا ازدست بدهدو سپس آنقدر آنرا حرارت دهید تا ذوب شود) چند دانه سود جامد بهمراه یک قاشق چایخوری آهک را در هاون خوب نرم کنید. یک سوم مخلوط حاصل را درون یک لوله آزمایش کرده و لوله را بصورت افقی به کمک یک گیره نگهدارید سپس با درپوش پلاستیکی مجهز به لوله رابط دهانه لوله را محکم ببندید.سر لوله رابط را در آب قرار داده چراغ را روشن کنید.در ابتدا همه جای لوله را گرم کنید .به محض گرم شدن لوله باید حبابهای هوا از آب خارج شود.در صورت افزایش حباب درون آب سر لوله رابط را از آب خارج کنیدو کبریت مشتعلی را به دهانه لوله نزدیک کنید.شعله متان در حال سوختن را روی آب آهک بگیرید.می توان شعله متان را زیر یک بشر بزرگ وسرد کرده وجمع شدن قطرات آب را مشاهده کنید.

طرز       تهیه اتیلن

در لوله آزمایش نسبتا بزرگ حدود 5میلی لیتر الکل معمولی بریزیدو مقداری پشم شیشه را گلوله کرده بدرون لوله فرو ببرید تا الکل در پشم شیشه نفوذ کند و موقع کج کردن لوله نریزد. در قسمت میانی لوله نیز مقداری پشم شیشه قرار دهید وروی آنرا اکسید آلومینیوم یا چینی شکسته و نرم شده بریزید سپس درپوش مجهز به لوله رابط به دهانه آن محکم کرده و لوله را با یک گیره به پایه محکم کنید.سر لوله رابط را در آب گذاشته وقسمتهای بالائی لوله را گرم کنید. به محض گرم کردن لوله باید حبابها ی هوا از آب خارج شود.پس از اطمینان از سالم بودن دستگاه فقط قسمت میانی لوله محل کاتالیزگر را گرم کنیدو به لبه لوله رابط کبریت روشنی نزدیک کنید. می توان گاز حاصل را وارد لوله محتوی آب برم کرد تا آنرا بیرنگ کرد.

طرز       

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم آبان 1385ساعت 21:50  توسط آقای کهنسال - سرکارخانم موسوي | 
 شمع را با آب روشن کنيد
شمعی را به دوستانتان نشان دهيد . به آن ها بگوييد که می خوا هيد شمع را روشن کنيد ولی متأسفانه کبريت نداريد. مسلما عده ای سعی می کنند که به شما کبريت بدهند، ولی شما قبول نکنيد وبه آن ها بگوييد راضی به زحمت شما نيستم و خودم شمع را با آب روشن می کنم! مسلما دوستانتان تعجب می کنند و شايد حتی به شما بخندند. ولی توجه نکنيد و ليوانی را پر از آب کنيد، سپس مقداری از آن را بخوريد تا همه متوجه شوند که آب معمولی است. حالا انگشت خود را در آب فرو برده و سپس روی فتيله ی شمع بگيريد تا يک قطره از آب روی آن بچکد، دوستانتان در کمال تعجب مشاهده می کنند که اين شمع روشن می شود.
فکر می کنيد دليل آن چيست؟
شما قبلا يک تکه پتاسيم کوچک را در لابلای تارهای فتيله ی شمع قرار داده ايد و وقتی يک قطر آب را روی آن می ريزيد، واکنش شيميايی بين پتاسيم و آب باعث اشتعال فتيله می شود.       
+ نوشته شده در  سه شنبه دوم آبان 1385ساعت 22:46  توسط آقای کهنسال - سرکارخانم موسوي | 

کاربید کلسیم ، جامد خاکستری یا سیاه با بویی مانند بوی سیر می‌باشد. شدیدا با آب واکنش داده ، گاز اشتعال‌پذیر استیلن را آزاد می‌کند. در صورت آتش گرفتن این ماده ، نباید از آب استفاده کرد، زیرا باعث انفجار می‌شود. کاربید کلسیم با آب ، رطوبت ، عوامل اکسید کننده قوی ، الکل ، کلرید هیدروژن و منیزیم ، ناسازگار است.(شدیدا واکنش می‌دهد).

از لحاظ سم شناسی ، تنفس و بلعیدن آن خطرناک بوده ، در صورت تماس با
پوست باعث تحریک و سوزش پوست می‌شود. موقع حمل و نقل آن ، باید تهویه کافی وجود داشته باشد و محیط ، بدون رطوبت بوده ، ظرف آب در نزدیکی ظروف محتوی آن نباشد. زیرا ممکن است در اثر تکان و ضربه یا ریخته شدن آب ، کاربید کلسیم و آب باهم ترکیب شده ، با آزاد کردن استیلن باعث آتش سوزی و انفجار شوند.

روش کار

چند تکه کاربید کلسیم کوچک را داخل بشر یا کاسه قرار دهید. برای جلوگیری از تکان و لرزش ظرف آزمایش و جلوگیری از ریختن محتویات آن ، می‌توان اطراف آن تکه‌های سنگ یا آجر قرار داد. تکه‌های یخ را در ظرف آزمایش ریخته و کبریت روشن را به تکه‌های کاربید کلسم نزدیک کنید، بلافاصله واکنش شروع شده ، به نظر می‌رسد که تکه‌های یخ شعله‌ور می‌شوند.

 

نتیجه آزمایش

کاربید کلسیم با یخ وارد واکنش شده ، استیلن و هیدروکسید کلسیم تولید می‌کند. گاز استیلن در مجاورت شعله کبریت با اکسیژن هوا واکنش داده ، مشتعل می‌شود و در اثر سوختن CO2 و آب آزاد می‌کند. واکنشهای انجام گرفته عبارتند از :


CaC2 + 2H2O → Ca(OH)2 + C2H4

سپس در حضور اکسیژن هوا (5O2) و شعله:


Ca(OH)2 + C2H4 → 2H2O + 4CO2

نکات مهم

  • از هیدروکسید کلسیم تولید شده می‌توان به عنوان محلول پاک کننده استفاده کرد.

  • انجام این آزمایش با مقادیر زیاد کاربید کلسیم و یخ ، خطرناک است و ممکن است موجب انفجار و آتش سوزی ‌شود. بنابراین ، این آزمایش باید در هوای آزاد یا در زیر هود انجام شود
+ نوشته شده در  سه شنبه دوم آبان 1385ساعت 15:27  توسط آقای کهنسال - سرکارخانم موسوي | 
یخ زدن آب توسط اتر

 ابتدا چند قطره آب را بر روی تخته کوچک چوبی می ریزیم.سپس شیشه ساعتی محتوی چند قطره اتر را بر روی آن قرار می دهیم متوجه میشویم که شیشه ساعت به تخته چسبیده است.

آیا میدانید چرا؟

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم آبان 1385ساعت 15:18  توسط آقای کهنسال - سرکارخانم موسوي | 
یک آزمایش قابل توجه:

جوشیدن آب با استفاده از یخ

در یک ارلن مقداری آب ریخته و آن را می جوشانیم سپس درب آن را گذاشته و ان را سرو ته میکنیم پس  از مدتی که آب از حوشش باز ایستاد قطعه ای یخ را روی قاعده ارلن قرار می دهیم   مشاهده می شود آب مجددا شروع به جوشیدن می کند .

به نظر شما علت این پدیده چیست؟

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم آبان 1385ساعت 9:2  توسط آقای کهنسال - سرکارخانم موسوي | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ

پیوندهای روزانه
آزمون اينترنتي
وزارت آموزش و پرورش
سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان
فیش حقوقی شاغلین خمینی شهر
جستجوی همزمان گوگل و یاهو
آموزش زبان OLC
آموزش شیمی با اینترنت
شیمی پایه دو
دانش نامه رشد جوان
دفتر تاليف کتب درسی
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
هفته چهارم اسفند 1391
هفته چهارم بهمن 1391
هفته سوم بهمن 1391
هفته دوم بهمن 1391
هفته چهارم آذر 1391
هفته چهارم آبان 1391
هفته دوم آبان 1391
هفته اوّل آبان 1391
هفته چهارم مهر 1391
هفته چهارم اسفند 1390
هفته سوم دی 1390
هفته سوم مهر 1390
هفته اوّل دی 1389
هفته دوم آذر 1389
هفته چهارم مهر 1389
هفته اوّل خرداد 1389
هفته چهارم اردیبهشت 1389
هفته اوّل اردیبهشت 1389
هفته سوم بهمن 1388
هفته دوم مرداد 1388
هفته اوّل تیر 1388
هفته اوّل فروردین 1388
هفته اوّل آذر 1387
هفته سوم شهریور 1387
هفته سوم مرداد 1387
هفته سوم اردیبهشت 1387
هفته سوم بهمن 1386
هفته چهارم دی 1386
هفته دوم آذر 1386
هفته اوّل آبان 1386
هفته سوم مهر 1386
هفته چهارم مرداد 1386
هفته چهارم تیر 1386
هفته دوم تیر 1386
هفته اوّل خرداد 1386
هفته دوم اردیبهشت 1386
آرشيو
آرشیو موضوعی
سوالات هماهنگ شیمی3 از سال 81-87
سوالات کنکور
مجموعه مقالات
انْیمیشن های جالب شیمی
نمونه سوالات شیمی1
نمونه سوالات شیمی2
نمونه سوالات شیمی 3
نمونه سوالات شیمی پیش
مطالب علمی
اطلاعیه ها و اخبار گروه
وب سایتهای شیمی
گاهنامه ها
سوالات رایج
تدریس شیمی 2
آزمایشهای شیمی1،2،3
تدریس شیمی 1
نرم افزارهای شیمی
تدریس شیمی3
تدریس شیمی پیش دانشگاهی
سوالات کنکور سال85(تجربی)
سوالات کنکور سال85(ریاضی)
عکسهای دیدنی
ششمین کنفرانس شیمی
دیکشنری
شیمیدانان معاصر
سوالات آزمایشگاهی
راهنمای ایمنی کار با وسایل شیمیایی
برچسب‌ها
خبر فوری (1)
خبر جديد فوري براي دبيران شيمي (1)
اصلاحیه فوری شیمی 2 جاپ 91 (1)
آزمون اینترنتی شیمی دبیران شیمی استان اصفهان (1)
نتایج آزمون آزمایشگاهی شیمی (1)
زمان آزمون عملی آزمایشگاه شیمی (1)
نتایج مسابقات آزمایشگاهی شیمی (1)
پیوندها
نمون سوالات شيمي
عوامل موفقيت در كنكور
اوقات شرعي شهرهاي ايران
نرم افزار موازنه واكنش شيميايي
نرم افزار رسم ساختار مولكولي
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

آمار بازدید کنندگان: ….